Sukcesja

temat

Sukcesja

Transformacja ustrojowa w Polsce po 1989 roku doprowadziła do powstania i rozwoju licznych przedsiębiorstw. Jednoosobowe działalności gospodarcze zatrudniały coraz to większą liczbę pracowników, dając tym samym zatrudnienie własnym członkom rodziny. Po prawie 30 latach od zmian ustrojowych stoimy w obliczu zmiany pokoleniowej.

Twórcy biznesów rodzinnych są z nimi silnie związani emocjonalnie. Liczne przedsiębiorstwa nie mają zaimplementowanego mechanizmu ładu rodzinnego. Podstawową bolączką staje się brak dobrze umocowanego i zakomunikowanego planu sukcesji. Objęcie sterów w rodzinnych firmach nie jest jedynie zmianą pokoleniową.

Łączy się ona ze zmianą struktury rodziny, powoduje liczne problemy, wprowadza chaos. Często zamiast skupić się na przedsiębiorstwie, członkowie rodziny kontynuują spory między sobą ciągnąc w dół firmę.

Jako Wolska Wałęsa zwracamy uwagę na to, że przekazywanie władzy nie jest tylko jednostkowym zdarzeniem. To proces, w którym uczestniczy rodzina, pracownicy, kontrahenci i całe otoczenie przedsiębiorstwa. Nasze doświadczenie pokazuje, że można złagodzić niechciane skutki sukcesji. Co więcej proponujemy Państwu pomoc w zaplanowaniu tego procesu zarówno od strony psychologicznej, komunikacyjnej, a dzięki współpracy z kancelariami i doświadczonymi mediatorami także od strony prawnej.

Start typing and press Enter to search