Psycholog i terapia online.

Ograniczona aktywność, przebywanie w izolacji, funkcjonowanie podczas epidemii wpływa na naszą psychikę. Cierpią na tym nasze kontakty społeczne, zdrowie naszych relacji, a długotrwałe przebywanie w czterech ścianach naraża nas na przeżywanie napięć, konfliktów i trudnych emocji. Informacje związane ze skutkami epidemii: od skutków zdrowotnych, finansowych i ekonomicznych – powodują narastający lęk i obawę związaną z przyszłością naszych rodzin, pracy którą wykonujemy, odczuwamy niepewność jak cała ta sytuacja wpłynie na nasze życie.

W czasie kryzysu mamy niewielkie szanse na uzyskanie bezpośredniej profesjonalnej pomocy. Teleporadnictwo i sesje z psychologiem online dają nam realną szansę na uzyskanie profesjonalnego wsparcia w radzeniu sobie z trudną, kryzysową sytuacją i służą wypracowaniu skutecznych rozwiązań dla efektywnego funkcjonowania. Działania z psychologiem, terapeutą służą uwolnieniu się spod nieustającego terroru niepokoju i lęku

Skuteczność poradnictwa psychologicznego i terapii online jest potwierdzona wynikami badań klinicznych: w przypadkach fobii społecznej, napadach paniki, zaburzeniach lękowych, PTSD, fobii. Badania potwierdziły, że w przypadku terapii online, pacjenci nie odnotowali istotnej różnicy w stosunku do działań terapeutycznych twarzą w twarz.

Terapia i działania psychologa online charakteryzują się ponadto wyższą dostępnością i niższymi kosztami. Psycholog online daje większą elastyczność w dostosowaniu się do potrzeb klienta (kalendarz spotkań,  wygoda dla pacjentów przebywających w domu).

Dla osób zmagających się z chorobami chronicznymi, działania online są znaczącym udogodnieniem i dają możliwość uzyskania emocjonalnego i psychologicznego wsparcia, bez wychodzenia z domu.

Kolejnym z istotnych czynników jest poczucie bezpieczeństwa i komfort osoby, która korzysta z pomocy psychologa online we własnym domu. Daje to pełną dyskrecję i prywatność, tak ważną podczas spotkań z psychologiem.

Zapewnienie pomocy psychologicznej online jest wskazane w przypadku epidemii, gdzie z jednej strony konieczne jest ograniczenie poruszania się, dystans społeczny i zatrzymanie w domu, z drugiej strony stale odczuwamy napięcie, lęk i niepokój, które są istotnymi czynnikami wpływającymi na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne oraz jakość naszego codziennego funkcjonowania.

Ważne jest zwrócenie uwagi na pytania: „-Jaki ma to wpływ na nasze życie?” i „-Co byś zrobił(a) gdyby strach/stres się skończył?”. Elastyczność psychologiczna i umiejętność funkcjonowania w czasie nieustającej zmiany są kluczowymi tematami, nad którymi warto pracować z psychologiem w obecnym czasie.

Grzegorz Wałęsa, psycholog, diagnosta, coach

 

W nocie korzystałem z:

  • Therapist-supported Internet cognitive behavioural therapy for anxiety disorders in adults. Olthuis JV1, Watt MC, Bailey K, Hayden JA, Stewart SH. Cochrane Database Syst Rev. 2015 Mar 5;(3)
  •  www.psychologytoday.com/us/blog/the-pregnant-pause/201712/advantages-e-therapy-over-conventional-therapy

 

 

 

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search